Přeskočit na obsah

Kakaové boby. Proč jsou dobré pro vaše zdraví?

  Kakaové drcené boby pochází z plodů kakaovníku a jsou výsledným produktem po oloupání a drcení semen kakaovníku, tedy bobů. Boby kakaa sou po sběru sušeny volně na slunci, pak loupány a poté rozdrceny na menší kousky. V některých případech se nabízí kakaové boby pražené, ale v naší nabídce jsou kakaové boby nepražené, aby si ponechaly veškeré živiny a naše tělo je pak mohlo plně využít.

   

  Vlastnosti kakaových bobů

   

  Čisté kakaové boby jsou 100% čokoládou, bez mléka, lepku, cukru a chemikálií, nezpracovanou, s veškerými živinami. Kakaové boby představují jednu z nejkomplexnějších a nejbohatších potravin na naší planetě. V kakaových bobech bylo prokázáno na 300 nutričních látek. 

   

  Již staří Mayové a Aztékové kakaové boby používali jako platidlo – i ti věděli o jak cenný dar přírody se jedná, aniž by měli moderní znalosti o vitamínech. Kakaové boby tedy pochází z Jižní Ameriky, ale také se pěstují v africké Ghaně a Pobřeží slonoviny. Nicméně v těchto afrických zemích jsou velmi často zneužívány děti na práci na kakaových plantážích. Tyto praktiky striktně odmítáme, a proto naše kakaové drcené boby mají původ v Jižní Americe z malých a ověřených farem.

   

  Kakaové boby obsahují přibližně 15% proteinů, 30 g sacharidů, 48 g tuků, dále železo, vápník, vlákninu, hořčík, vitamín A, C, chrom, kyselinu citrónovou, kyselinu glutamovou, linoleovou, niacin (vit. B3) a řadu dalších zdraví prospěšných látek.

   

  Kakaové boby drcené se konzumují přímo v podobě, v které jsou prodávány. Chutnají jako oříšky s čokoládovou příchutí. Jsou vhodné pro širokou veřejnost, včetně malých dětí (vždyť jde o 100% čistou a zdravou čokoládu bez cukru a umělých sladidel), sportovce a jinak aktivní jedince, pro osoby na dietním režimu apod., stejně tak pro diabetiky, vegetariány, vegany atd.

   

  Zdravotní benefity kakaových bobů

   

  • Vysoký obsah antioxidantů: Kakaové boby jsou bohaté na antioxidanty, zejména flavonoidy, které pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály a snižují riziko některých chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a některé typy rakoviny.
  • Podpora srdečního zdraví: Flavonoidy v kakaových bobech mohou přispět k lepšímu krevnímu oběhu, snížení krevního tlaku a zlepšení celkového zdraví srdce.
  • Zlepšení nálady a kognitivních funkcí: Kakaové boby obsahují látky, které mohou mít pozitivní vliv na náladu a kognitivní funkce. Jedná se například o theobromin, kofein a různé neurotransmitery, které mohou zlepšit pozornost a pocit pohody.
  • Zdroj minerálů: Jsou bohaté na důležité minerály jako je hořčík, železo, draslík a zinek, které jsou klíčové pro mnoho tělesných funkcí.
  • Podpora zdraví kůže: Antioxidanty v kakaových bobech mohou přispět k lepšímu zdraví kůže, snížení zánětu a ochraně před škodlivými účinky UV záření.
  • Potenciální snížení hladiny špatného cholesterolu (LDL): Některé studie naznačují, že pravidelná konzumace kakaa může pomoci snižovat hladinu LDL cholesterolu a zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Více o rozdílech mezi těmito cholesteroly si přečtěte tady.

   

  Je však důležité mít na paměti, že přestože kakaové boby samy o sobě mohou být zdravé, mnoho kakaových produktů obsahuje přidaný cukr a tuk, což může omezit jejich zdravotní přínosy. Proto je nejlepší konzumovat kakaové boby v jejich nejčistší formě nebo vybírat produkty s vysokým obsahem kakaa a minimálním množstvím přidaných sladidel a tuků.